Saklıkent Kanyonu’na Nasıl Gidilir? Neler Yapılır?

Saklıkent Kanyonu’na Nasıl Gidilir? Neler Yapılır?

  • 20.06.2023
Post image

Saklıkent Kanyonu’na Nasıl Gidilir? Neler Yapılır?

Antalya ile Muğla arasında konumlanan ve Fethiye ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Saklıkent Kanyonu, doğanın güzelliklerini cömert bir şekilde sunduğu rotalar arasında bulunmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon olan Fethiye Saklıkent Kanyonu, 18 kilometre uzunluğa ve 200 metre yüksekliğiyle büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Saklıkent Kanyonu’na gidiş için Muğla Merkez – Fethiye – Seydikemer rotasının takip edilmesi gerekmektedir. Fethiye ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta yer alan kanyon, Kayadibi köyünün yakınlarında bulunmaktadır. Toplu taşıma aracını kullanacak olanlar ilçe merkezindeki otogardan kanyona giden dolmuşlara binmelidir.

Fethiye Saklıkent Kanyonu’nda Neler Bulunmaktadır?

Yaklaşık 20 yıl önce bölgede koyunlarını otlatan bir çoban tarafından keşfedilen Saklıkent Kanyonu, günümüzde milli park sınırları içerisinde yer almakta ve doğal güzelliği korunmaya çalışılmaktadır. Etkileyici bir güzelliğe sahip olmasından dolayı Fethiye’ye giden her turistin mutlaka uğramak istediği kanyon, en yoğun günlerini ilkbahar ve yaz aylarında yaşamaktadır.

18 kilometre uzunluğa sahip olan Saklıkent Kanyonu’nun ortasından geçen su, görsel şöleni daha da keyifli hale getirmektedir. Ziyaretçiler kanyon gezilerini kayalara bağlı şekilde inşa edilen tahta yoldan yürüyerek gerçekleştirmektedir.

Uzunluğu ile dikkat çeken ve dünyanın en uzun kanyonları arasında gösterilen Saklıkent, ziyaretçilerine keyifli bir gezi imkanı tanımaktadır. Tahta yoldan yürürken huzur dolu saatler geçireceğiniz kanyonda dinlenmek için oluşturulan alanlar da bulunmaktadır. Gezi sırasında bu alanlarda mola verebilir, yiyecek ve içeceklerinizi tüketirken manzarayı seyredebilirsiniz.

Fethiye Saklıkent Kanyonu gezisi sırasında zorluk yaşamamanız için deniz ayakkabısı veya sandalet gibi ürünleri yanınızda getirmeniz tavsiye edilmektedir. Kanyonun bir bölümünde ayaklarınızın su ile temas etmesi gerekebilmektedir.

İçinizi Isıtacak: Kaplıcalar

Kanyonun giriş bölümünde yer alan kükürtlü su kaplıcaları, soğuk kaynak suyundan sonra ziyaretçiler için adeta bir müjde olmaktadır. Gezilerini tamamlayan ziyaretçiler, soğuk suyun etkilerini üzerlerinden atmak için kaplıcalara yönelmektedir.

Adrenalin Dolu Dakikalar Geçirebilirsiniz: Saklıkent Rafting

1996 yılında Milli Park statüsüne alınan Saklıkent Kanyonu, adrenalin dolu bir aktivite olan rafting sporu için uygun şartlar sunmaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından rafting amacıyla tercih edilen kanyonda 45 dakikalık, 1.5 saatlik ve 3 saatlik olmak üzere 3 farklı parkur bulunmaktadır. Parkurlar farklı zorluk derecelerine sahiptir. Rafting parkurlarının sonuna gelen kişiler, etkinliklerini çamur banyosu ile tamamlayabilmektedir. Fethiye Kiralık Villalar

Yürüyüş Rotaları ile Saklıkent’i Keşfedin

Saklıkent Kanyonu’nun günümüzde sadece bir bölümü gezilebilmektedir. Kanyonda iki farklı yürüyüş rotası bulunmaktadır. Saklıkent ve Kapanderesi arasındaki rota 14.5 kilometre, Kızılalan ve Mangır arasındaki rota ise 16 kilometre uzunluğa sahiptir. Yürüyüş rotalarını takip eden kişiler, kanyonun büyüleyici atmosferi arasında keyifli bir yolculuğa çıkmaktadır.

 

Saklıkent’in Suyu Nereden Gelmektedir?

Saklıkent Kanyonu’nun içinden akan ve ziyaretçilerin gezi sırasında izlemeye doyamadıkları suyun kaynağı Bey Dağları’dır. Şiddetli bir akıntı ile gelen soğuk su, kanyon boyunca sizlere eşlik etmektedir. Ziyaretçiler kanyonun bir bölümünde Bey Dağları’ndan gelen kaynak suyuna temas edebilmektedir.

Saklıkent Kanyonu’na Giderken Yanımıza Neler Almalıyız?

Saklıkent Kanyonu içinde bulunanlar, gezi sırasında yanınıza bazı ekipmanları almanızı zorunlu kılmaktadır. 18 kilometre uzunluğa sahip kanyonun bir bölümünde kayalıklara asılı şekilde bulunan tahtalar üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Ancak ziyaretçilerin bazı bölümlerde suyun üzerinden geçmeleri, kayalıklardan yürümeleri ve yokuş çıkmaları gerekmektedir. Dolayısıyla Saklıkent Kanyonu’na giderken ayakkabı ve giysi açısından tedarikli olunmalıdır. Kanyon gezisini güvenli şekilde tamamlayabilmek için deniz ayakkabısı giyilmesi önerilmektedir. Deniz ayakkabılarını yanlarında getirmeyen kişiler, kanyonda bulunan işletmelerden kiralayabilmektedir.

Saklıkent Kanyonu’nun içerisinde işletmeler bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu işletmelerin hizmetlerinden yararlanarak yeme, içme ve lavabo gibi ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Fethiye Kiralık Villalar

Fethiye Saklıkent Kanyonu Civarında Nerede Kalınır? Saklıkent Kanyon Civarı Villa

Saklıkent Kanyonu konaklama seçeneklerinden yararlanarak aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte keyifli vakit geçirmek istiyorsanız Astürk Villaları www.asturkvillalari.com adresindeki villalarını listeleyebilir, dilediğiniz villa için ekonomik koşullarda rezervasyon yaptırabilirsiniz. Saklıkent Kanyonu civarında yer alan kiralık villalar, farklı kişi kapasitelerine sahip olmakla birlikte çiftler, aileler ve kalabalık gruplar için uygundur. Siz de Saklıkent Kanyonu’nun büyüleyici güzelliğini yakından görmek istiyorsanız Astürk Villalar’ı tercih edin!